Tkanina na sukienki: Wybierz odpowiedni materiał do swojej kreacji

Sukienka to klasyk w szafie każdej kobiety. Aby jednak kreacja prezentowała się idealnie, trzeba zadbać o właściwy dobór tkaniny. W tym artykule dowiesz się, jakie materiały wybrać do swojej sukienki.

  1. WYBÓR TKANINY ZALEŻY OD SPOSOBU SZYCIA

Przy wyborze odpowiedniej tkaniny do sukienki ważne jest jej przeznaczenie oraz styl, w którym ma być uszyta. Nie każdy materiał będzie się nadawał do konkretnej pracy. Zanim więc przystąpisz do wyboru, zastanów się, czy szycie ma odbyć się tradycyjną metodą, czy też masz na myśli gotowy fason, który można kupić w sklepie.

  1. SZYJEMY TRADYCYJNIE: PRZYGOTUJ LISTĘ

Jeśli szyjesz sukienkę tradycyjną metodą, na liście do zakupów zapisz sobie materiały z naturalnych włókien, takie jak bawełna, jedwab czy len. W tych materiałach skóra oddycha, są miłe w dotyku i zachowują swój kształt nawet po wielu praniach. Przy tego typu tkaninach nie ma jednak gwarancji, że sukienka nie będzie się gniotła.

W przypadku tkanin syntetycznych takich jak poliester czy nylon należy pamiętać, że nie oddychają i skóra pod nimi się poci. Natomiast są materiałami bardzo trwałymi, łatwymi w pielęgnacji i odporne na blaknięcie.

  1. GOTOWIEC: NIE MAVLI ZE SZTUCZNYM MATERIAŁEM!

Gotowe sukienki z marketów lub internetowych sklepów zazwyczaj szyte są z tańszych, sztucznych tkanin. Materiały te nie tylko skraca się życie sukienki, ale również nieprzyjemnie się noszą. Również pasowanie i układanie materiału pozostawia wiele do życzenia. Dlatego jeśli poszukujesz sukienki już uszytej – zwróć uwagę na skład tkaniny.

  1. WEŁNIANE TKANINY – KLASYK DO FASONÓW W KLIMACIE RETRO

Jeśli lubisz fasony w stylu retro i vintage, to koniecznie postaw na wełniane tkaniny. Są to materiały grube, miękkie w dotyku, których główną zaletą jest świetna izolacja termiczna. W wełnie minusem jest natomiast bardzo trudna pielęgnacja – sukienki z tego materiału można prać tylko w pralni.

  1. JAK PIELĘGNOWAĆ TKANINY DO SUKIENKI?

Aby Twoja sukienka prezentowała się idealnie przez długi czas, warto zwrócić uwagę na sposób pielęgnacji tkanin. Zawsze zwracaj uwagę na wymagania producenta dotyczące temperatury i sposobu prania. Często materiały wymagają prania chemicznego lub prania w niskiej temperaturze. Warto wykorzystać również specjalne płyny do prania przeznaczone do danej tkaniny – pozwoli to zachować jej właściwości na dłużej.