Jak dbać o skórę wokół oczu: Porady dla mężczyzn i kobiet

Skóra wokół oczu jest jedną z delikatniejszych partii naszej twarzy, a jednocześnie bardzo narażoną na zmarszczki, cienie i obrzęki. Właściwa pielęgnacja tej strefy jest kluczowa w utrzymaniu zdrowej i pięknej skóry. W tym artykule przedstawimy porady dla kobiet i mężczyzn, które pomogą utrzymać w dobrej kondycji skórę wokół oczu.

 1. Czy w ogóle różni się pielęgnacja skóry wokół oczu u kobiet i mężczyzn?

W zasadzie nie ma większej różnicy w codziennej pielęgnacji skóry wokół oczu u obu płci. Często jednak mężczyźni nie zdają sobie sprawy z ważności pielęgnacji strefy pod oczami i zaniedbują ten krok w swojej rutynie pielęgnacyjnej. Istotne jest dostosowanie produktów do rodzaju skóry oraz potrzeb konkretnej osoby.

 1. Co powinno nas interesować podczas pielęgnacji skóry wokół oczu?

Podczas pielęgnacji skóry wokół oczu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii:

 • Zmarszczki: skóra pod oczami jest bardzo cienka i delikatna, więc zmarszczki tutaj pojawiają się najwcześniej. Starannie dobrany krem pod oczy może pomóc zredukować widoczność zmarszczek.

 • Cienie i worki pod oczami: to drugi problem, z którym można się spotkać przy pielęgnacji strefy wokół oczu. Cienie pod oczami powstają najczęściej, gdy skóra jest zbyt cienka i przez nią prześwituje krążąca poniżej krew. Worki natomiast są spowodowane nagromadzeniem się płynów pod skórą. Specjalne kremy i serum mogą pomóc w wyrównaniu kolorytu skóry i zmniejszeniu widoczności worków pod oczami.

 • Sucha skóra: brak wilgoci w skórze tutaj jest bardzo widoczny i niestety, utrudnia również aplikację makijażu. Dlatego tak ważne jest stosowanie właściwego kremu nawilżającego.

 1. Jak zadbać o skórę wokół oczu?
 • Delikatne oczyszczanie: skóra wokół oczu jest delikatna, dlatego unikaj używania zwykłych płynów micelarnych lub szorstkich płatków kosmetycznych do oczyszczania strefy pod oczami. Skorzystaj z łagodnych kosmetyków, takich jak delikatna woda micelarna, specjalny płyn micelarny pod oczy lub płatki kosmetyczne nasączone w specjalistycznym płynie oczyszczającym.

 • Krem pod oczy: warto wybrać specjalistyczny krem pod oczy, który skutecznie nawilży skórę, zredukuję zmarszczki i poprawi jędrność skóry wokół oczu. Warto pamiętać, aby nie wcierać kremu w skórę zbyt mocno, aby nie uszkodzić osłabionych naczynek.

 • Kompresy: to prosta metoda, która może pomóc zredukować obrzęki i cienie pod oczami. Zrób kompres z zimnej herbaty lub okładów lodu i połóż na zamkniętych oczach na kilka minut. Taki zabieg najlepiej wykonać rano, przed nałożeniem makijażu.

 • Dieta: odpowiednia dieta ma wpływ na kondycję skóry wokół oczu, więc warto zadbać o dobry balans w swojej diecie. Zwróć uwagę na spożycie wody, warzyw i owoców.

 1. Jak unikać uszkodzeń?
 • Nie pocieraj oczu: podrażnienia i zmarszczki mogą pojawić się wskutek pocierania oczu. Dlatego trzymaj dłonie z dala od oczu.

 • Unikaj przegrzewania: wysoka temperatura otoczenia, wiatr czy zbyt wysokie temperatury w pomieszczeniach osłabiają skórę wokół oczu, co przyspiesza proces powstawania zmarszczek i cieni.

 • Chronić oczy przed słońcem: skóra wokół oczu jest szczególnie narażona na uszkodzenia krótkofalowe i tego typu zanieczyszczenia. Dlatego ważne jest stosowanie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV.

 1. Podsumowanie

Pielęgnacja skóry wokół oczu jest szczególnie ważna, ponieważ jest to strefa podatna na uszkodzenia i procesy starzenia. Odpowiednia pielęgnacja może pomóc w utrzymaniu pięknej i zdrowej skóry, ale również przyczynić się do poprawy samopoczucia i pewności siebie. Dlatego warto zadbać o krem pod oczy, odpowiednią dietę i unikanie niekorzystnych czynników, które wpływają na kondycję skóry wokół oczu.